Республикалық ғылыми, ақпараттық-танымдық, педагогикалық журналы
Бүгін:
+7 (778) 313 55 04 martebe2000@mail.ru

ЭКОЛОГИЯЛЫҚ СУКЦЕССИЯЛАР: БІРІНШІ ЖӘНЕ ЕКІНШІ РЕТТІК СУКЦЕССИЯЛАР.ЭКОЖҮЙЕЛЕРДІҢ АЛМАСУЫ

 

 

Қожантаев Жасұлан Ғабитұлы 

 

Қызылорда облысы, Шиелі ауданы,

Жансейіт ауылы № 133 негізгі мектебінің

химия – биология пәндерінің мұғалімі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Биосфера және экожүйелер

Мектеп: № 133 негізгі мектебі

 

Күні: 

Мұғалімнің есімі: Қожантаев Жасұлан Ғабитұлы

Сынып:  7 

Сабақтың тақырыбы: $ 3.Экологиялық сукцессиялар: Бірінші және екінші реттік сукцессиялар.Экожүйелердің алмасуы

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )

7.3.1.4 - Экологиялық сукцессия үдерісін сипаттау

Сабақ мақсаттары

 

 

 

 

 

Барлық оқушылар:

Экологиялық сукцессия үдерісін сипаттайды

Оқушылардың  басым бөлігі:

Экологиялық сукцессия түрлеріне ажыратып, мысал келтіреді

Кейбір оқушылар: 

Экологиялық сукцессия үдерісінің  жүру кезеңдерін жіктеп, өмірмен байланыстырады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, талдау

Бағалау критерийлері

Экологиялық сукцессия үдерісін сипаттайды

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Экологиялық сукцессия үдерісі, бірінші реттік сукцессия, екінші реттік сукцессия ұғымдарының анықтамасын түсіндіреді 

Негізгі  сөздер  мен  тіркестер:

  Қоршаған орта, тіршілік ортасы ,экожүйе, экологиялық сукцессия, бірінші реттік сукцессия  ,қыналар, селбесу, екінші реттік сукцессия

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға  арналған  тармақтар:

Экожүйелердің біртіндеп,уақыт бойынша ретті ауысымы

Сіз  неліктен   ......... екенін  айта  аласыз ба ?

Сіз неліктен қынаны «қоныстауды бастаушылар (пионер)» деп атайтынын және оның экожүйенің пайда болу сәті екенін айта аласыз ба?

Жазылым  бойынша  ұсыныстар:

 

Қоршаған орта, тіршілік ортасы ,экожүйе, экологиялық сукцессия, бірінші реттік сукцессия  ,қыналар, селбесу, екінші реттік сукцессия

Құндылық тарды  баулу

Табиғатпен үйлесімді болуға, қоршаған ортаны қорғауға баулу 

Пәнаралық байланыс

География – тіршілік ортасы, таралуы.

Алдыңғы  білім

5.4.2.1. Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау    

                                                                                                                                

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған  жаттығулармен қатар, ескертпелерді  жазыңыз)

             Ресурстар

 

Сабақтың басы

10 мин

 

 

10 мин

 

 І. Ұйымдастыру: Сыныпта бірлескен оқу ортасы мен ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Бүгінгі сабағымызға сәттілік тілеп, жақсы көңіл күй тілейміз

Үй тапсырмасы: Сыныпты 3топқа санау арқылы бөліп, "Сынық вагон" әдісі арқылы үй тапсырмасын cұраймын.

Қоректік тізбек дегеніміз не?

Бәсекелестіктің туындау себептерін ата?

 Экожүйе компоненттері неше топқа бөлінеді?

Биоалуантүрліліктің табиғаттағы маңызы қандай?

 Экожүйе қандай факторлардың жиынтығы?

  Қоректену типтері неше топқа бөлінеді?  

Бағалау: « Басбармақ» әдісі арқылы топ бірін бірі бағалайды.


Ортасы

30 мин

7мин

10 мин

3 мин

10 мин

 

Жаңа сабақ: «Экологиялық сукцессия» жайлы бейнежазба көрсету арқылы түрткі сұрақтар қоюмен жаңа сабақты бастаймын.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы мәтінмен жұмыс

І топ. Экологиялық сукцессия

ІІ топ.Бірінші және екінші  реттік  сукцессия

ІІІ топ.Экожүйелердің алмасуы

Бағалау: «Гамбургер» әдісі арқылы бірін бірі бағалау 

 

Сергіту сәті   «Көңілді күн»

Жеке жұмыс

1-тапсырма:

Берілген суреттерден  сукцессияның пайда болуы мен оның түрлерін салыстырып, ерекшеліктерін анықтаңыздар. Суреттерді пайдалана отырып,кестені толытырыңыз.

2-тапсырма Берілген «Сәйкестендіру тесті» бойынша экожүйе компоненттерінің суреттерін келесі бағанадағы анықтамаларынмен  сәйкестендіріңіз.  

3-тапсырма    «Жабық сұрақ» әдісі бойынша өткен тақырыптарға сұрақтар тізбегі беріледі.

Бағалау «Смайликтер» арқылы бағалайды»


Аяқта

луы

5 мин

3 мин

2 мин

Кері байланыс: Сабақтан алған әсерін жазып қалдырады.
 

 

 

V.Үйге тапсырма:

 

Оқулық соңында берілген терминдермен жұмыс жасау

 

Қосымша ақпарат

 

Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау.

 

Экологиялық сукцессия үдерісінің  жүру кезеңдерін жіктеп, өмірмен байланыстырады. Қосымша тапсырмалар беру арқылы  пәнге деген қызығушылығын арттырамын.

Үй тапсырмасын « Сынық вагон  » әдісі

Топтық жұмысты ««Ойлан-жұптас-бөліс»  » әдісі

Жеке жұмысы «Кесте толтыру », «Сәйкестендіру», «Жабық сұрақ»

Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі

Сергіту сәті «Көңілді күн»

 Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау

Рефлексия 

1. Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

2. Бүгін оқушылар не білді?

3. Сыныптағы ахуал қандай болды?

4.Мен жоспарлаған саралау шаралары  тиімді болды ма?

5. Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

6. Мен өз жоспарыма қандай түзетулер  енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа  сабақ туралы  өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы  Сіздің сабағыңыздың  тақырыбына  сәйкес  келетін  сұрақтарға  жауап беріңіз.


Қорытынды  бағамдау

Пікір қалдыру

Код көрсетілмесе, бетті қайта жаңартыңыз