Республикалық ғылыми, ақпараттық-танымдық, педагогикалық журналы
Бүгін:
+7 (778) 313 55 04 martebe2000@mail.ru

Қала мен ауыл


 


Жүсіп Ұлдар Өмірбайқызы

Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, Ш.Қодаманов ауылы

 №158 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

 

vv

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 

1.3Менің атамекенім

Пәні: Дүниетану

Мектеп:№158 орта мектебі

 


Күні:

 Жүсіп Ұлдар Өмірбайқызы


СЫНЫП:1

Қатысқандар :   

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы: 

Қала мен ауыл


Осы сабақта қол жеткізілетін   оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 

1.1.3.1 . өзі тұратын елді

мекеннің басты көшесін,

ғимараттарын және көрнекі

жерлерін сипаттау


Сабақ мақсаттары 

Барлық оқушылар:


Өзінің тұратын мекенжайын біледі, атайды;


Оқушылардың  басым бөлігі:


Өз  өлкесіндегі көрікті жерлерін сипаттайды;


Кейбір оқушылар: 


Өз ауылының көрікті жерлерінің атауларын 3-4 сөйлем көлемінде әңгімелей алады;


Бағалау критерийі

Өз мекенжайын атайды;

Тұрғылықты жерінің ерекшелігін,географиялық орнын сипаттайды.


ілдік мақсаттар

Оқушылар:

Өз мекенжайын біледі


Негізгі  сөздер  мен  тіркестер:


Ауыл, мекенжай, көрнекі жерлер

Village,


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Бұл қандай жер, ол не үшін қолданылады?


Біздің ауылымыз жайында нені білгіміз келеді?






\Құндылықтарға баулу

Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,  құрметпен қарау, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу, туған жерді аялауға баулу.


Пәнаралық байланыс

Математика

Бейнелеу өнері


Алдыңғы оқу 

 

Өз  мекенжайын, көрікті жерлері туралы түсініктері бар.


Сабақ барысы

 

 


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

             Ресурстар

 

 


Сабақтың басы

7 мин

2мин

2 мин

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық. Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру мақсатында төмендегі өлең жолдарын бірге айтамыз.

Армысың шапағатты күн ана,

Армысың  шапағатты аспан ана.

Құт дарытқан елімізге,жерімізге

Армысың  мейірімді жер ана.

Ой қозғау

Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін ауылдың көрікті жерлерінің  фотосуреттерін араластырып тараттым. Әр суретте не бейнеленгенін анықтауы тиіс. Сол сурететр бойынша екі топқа бөлінді. Оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады:

-Суреттерден нені көрдіңдер?

-Сендер қайда тұрасыңдар?

Шаттық шеңбері

Фотосуреттер


Сабақтың ортасы

19мин

\

Сергіту сәті.

5 мин                

4мин

5мин

4 мин

2 мин

 Акт  мүмкіндіктерін  пайдалана отырып ауылдың көрнекі жерлері бейнеленген видеоролик көрсетіледі.

Ауыл туралы әңгімелейді.

Оқулықтағы сұрақтарды қолдана отырып, суреттер бойынша  әңгіме өткіземін. Қосымша мынадай сұрақтар қоямын:

-Біз қайда тұрамыз?

-Ауылдық жердің қандай ерекшелігі бар?

-Ауыл тұрғындары қандай еңбек түрлерімен айналысады?

-Ауылда қандай көрікті ғимараттар бар?

-Сенің қайда тұрғың келеді? Неліктен ?

  

Топтық жұмыс:

Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын қалыптастыру үшін келесі тапсырма түрін ұсынамын.

Ауылымыздың көрікті жерлері.

Алғабас-сүйікті ауылым.

Ең таза ауыл.

Отаныммен мақтанамын.

Дұрыс орындаған топты басбармақпен  бағалаймын.

Дескриптор:

-Оқушылар  сандар арқылы  сөйлем құрастырып шығара алады;

-Осы сөздерге дыбыстық талдау жасайды және буынға бөле алады;

 

Жұптық жұмыс:

Жұмыс дәптерімен тапсырма орындату. Оқушылар бұл тапсырмаларды жұптаса орындайды

Бірін бірі бағалайды.

Смайликтер  арқылы бағалау;

Дескриптор:

-Олар белгілер бойынша ауылды ажырата біледі.

Екі көзін не үшін керек?

Жақсыларды көру үшін.

Екі қолың не үшін керек?

Бір-біріңе көмектесу үшін

Құлақтарың не  үшін керек

Жақсыларды есту үшін.

Аяқтарың не үшін керек?

Алыс кетсем туған елге жету үшін керек.

Акт

Оқулық

Қима қағаздар

Смайликтер

Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

8 мин

5+3мин

 

Жеке жұмыс:

«Болшақтағы менің ауылым».

Әр оқушы  болашақтағы ауылының моделін салады, әңгімелейді.

 

«2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау. 





Дескриптор:

-Оқушылар  өз ауылының болашақтағы суретін моделдейді және әңгіме құрастырып айта алады;

 

Кері байланыс орнату.

1) Топта жұмыс істеу ұнады ма?

2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен  келісесіздер ме? Неліктен?

 

Рефлексия: 

Жаңа сабақты қандай дәрежеде түсінгендерін білу үшін оқушыларға мынадай бағалаудың бір ретін ұсынамын.Ұсынылған нысандар тізімінен қалаға және ауылға тән белгілерді тауып, қаланы «Қ» әрпімен, ауылды «А» әрпімен белгілеуі тиіс.

Белгілері

«Қ»-«А»

1

Көпқабатты үйлер

Қ

            2

Университеттер, колледждер


            3

Қосалқы шаруашылық

А

           4

Зауыттар мен фабрикалар


           5

Бау-бақша


           6

Омарта


А4 парағы, түрлі түсті қарындаштар

Стикерлер

А4 парағы










Пікір қалдыру

Код көрсетілмесе, бетті қайта жаңартыңыз